تاملي بر سوگند وكالت و جايگاه رفيع وكيل دادگستري

منتشر شده در 13 مهر 1395

 

تاملي بر سوگند وكالت و جايگاه رفيع وكيل دادگستري

 

 

 

 

 

 

 

 

تاملي بر سوگند وكالت و جايگاه رفيع وكيل دادگستري
حسن كيا

وکیل ملت: تمام افرادي كه به كسوت وكالت دادگستري درامده و خواهند امد سوگند ياد مي كنند كه اصولي اخلاقي و حرفه اي را رعايت كنند و شرافت خود را وثيقه ي پايبندي به اين سوگند قرار مي دهند.

 در اين مقال قصد ندارم به تحليل تمام بخش هاي سوگند نامه بپردازم فقط بنا دارم به قسمتي بپردازم كه اعمال نظريات سياسي توسط وكلا را ممنوع ساخته است.

در بادي امر ممكن است اين موضوع عجيب باشد در حالي كه همه شهروندان ازادند عقايد خود را در زمينه هاي مختلف از جمله امور سياسي ابراز دارند چرا وكلا كه علي الاصول جز طبقه تحصيل كرده و اليت جامعه هستند دچار چنين منعي هستند.از انجا كه طبق اصول حقوقي نميتوان نسبت لغو و عبث گويي به مقنن داد بايد كوشيد نيات احتمالي قانونگذار در اتخاذ چنين تصميمي را كشف نمود.

به نظر نگارنده اين منع ريشه در جايگاه رفيع وكيل دادگستري در مقام دفاع از حقوق شهروندان دارد طبق قانون اساسي قاطبه ملت حق دادخواهي و استفاده از خدمات وكيل مستقل را دارند و وكيل نيز متعهد است در چهارچوب قوانين ياريگر مردم باشد و در اين بين همه مردم حقوق قانوني دارند كه بايد در يك دادرسي عادلانه لحاظ گردند،اگر وكيل اشكارا مواضع سياسي خود را اعلام نمايد جايگاه خاص خود را كه بايد همراه با بي طرفي باشد مورد خدشه قرار مي دهد.

بطور مثال وقتي اشكارا از يك جناح سياسي حمايت مي كند اعتماد جناح مخالف را كه ممكن است تحت شرايطي موكل وي يا طرف مقابلش باشد را سلب مي كند.به ديگر سخن هر فردي فارغ از بزه ارتكابي يا نوع تفكر سياسي يا عقيدتي حق دسترسي به وكيل دارد و بايد اين اطمينان را نيز داشته باشد كه وكيلش فارغ از همسو بودن يا نبودن با تفكر وي تمام انرژي خود را براي دفاع از حقوق قانوني وي بكار خواهد بست.

براي وكيل نبايد توفير داشته باشد موكل چپ،راست،ماركسيست،كمونيست،قاتل يا...است وكيل بايد از تمام توان خود در دفاع از حقوق قانوني وي استفاده كند.حتا اگر در دل با تفكر يا فعل ازتكابي موكل موافق نباشد نبايد انرا اشكار كند.

از ياد نبرده ايم دادگاه قاتل سريالي معروف را كه وكيلش در دفاع از موكل و تحت تاثير فضاي سنگين حاكم بر دادگاه براي موكل خود تقاضاي اشد مجازات كرد و تا سالها مورد نكوهش حامعه وكالت بود.وكيل دادگستري وظيفه دارد از حقوق فعالين سياسي و مدني و اجتماعي دفاع كند نه اينكه خود تبديل به فعال سياسي و اجتماعي شود و جايگاه رفيع خود را كه دفاع از حقوق انهاست فراموش كندكه اين موجب خسران جامعه است.

وكيل بايد موكل را از زندان خارج كند نه اينكه خود به اساني هزينه دهد و خود نيز راهي زندان شود.از حقوق شهروندان دفاع كرده و پشتيبان مردم باشد و اين امر مستلزم رفتاري عقلاني،غيراحساسي و در چهارچوب قوانين موضوعه است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیام مدیر

http://vokalayeazadandish.com/images/stories/PictureSamami/Samami49.jpg

 

وبسایت وکلای آزاد اندیش در راستای اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی و قضایی و تبادل افکار در خصوص اخبار مرتبط روز حقوقدانان و ارائه مطالب علمی و سخنرانی ها و همچنین پاسخ به مطالبات و سوالات حقوقی و انتظامی وکلا و کارآموزان و تمامی حقوقدانان و دانشجویان محترم حقوق ایجاد گردیده است. امیدوارم در راهی که آغاز نموده ام با همکاری همه همکاران با موفقیت ادامه دهم. سعی دارم علاوه بر درج دست نوشته های شخصی و ارتباط با دوستان عزیزم، با توجه به تجربه مختصری که دارم، گاها مطالب و مقالات حقوقی تحریر و پاسخگوی سوالات دوستان باشم.

دکتر عبداله سمامی

وکیل دادگستری

بازرس و عضو هیات مدیره بیست و هشتم کانون وکلای دادگستری مرکز

آمار بازدیدکنندگان

3012160
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1292
6681
7973
2978821
64081
93009
3012160

آی‌پی شما: 54.90.119.59
امروز: دوشنبه، 30 بهمن 1396 - ساعت: 13:11:17

ورود به سایت

برای حمایت از ما امتیاز دهید