نمایندگان به قانون دایمی کاداستر پایبند بمانند

منتشر شده در 12 بهمن 1396

 

نمایندگان به قانون دایمی کاداستر پایبند بمانند

Image result for ‫رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور‬‎

 


درآمدهای سازمان ثبت برای اجرای زیرساخت‌ها بازگردانده شود
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، یکی از مشکلات موجود در زمینه اجرای طرح کاداستر را عدم‌توجه دولت و مجلس به بحث منابع اجرای کاداستر دانست.
احمد تویسرکانی طرح کاداستر را یک زیرساخت و نیاز ضروری برای هر کشور دانست و اظهار کرد: برای شفاف‌سازی و تثبیت اطلاعاتی که مربوط به زمین است و به نوعی با زمین ارتباط دارد، نیازمند اجرای کاداستر هستیم. اطلاعات زیادی مانند مالکیت‌ها، نوع کاربری‌ها، پوشش‌های هر زمین و انواع مختلف اطلاعاتی که امروزه برای برنامه‌ریزی هر کشوری نیاز است، در کاداستر قابلیت اجرایی دارد.
وی تصریح کرد: اکنون با توجه به اینکه در میانه راه هستیم و بخشی از کاداستر اجرا شده، قریب به 230 لایه اطلاعاتی بر اساس اجرای کاداستر در کشور ایجاد شده است. در این میان 153 لایه اطلاعاتی مربوط به مالکیت‌های دولت است و در حوزه اموال غیرمنقول نمی‌توانیم ادعا کنیم که بدون اجرای کاداستر می‌توانیم به شفافیت برسیم.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشوردر گفت و گو با ایسنا ادامه داد: بخش عمده‌ای از سرمایه‌های کشور مخصوصا در ایران که مالکیت ملک و زمین شرایط خاصی دارد، در حوزه مالکیت املاک است اما متاسفانه به لحاظ عدم اجرای سیاست‌های مناسب تاکنون از وضعیت شفاف برخوردار نبوده‌ایم.

 دولت و مجلس به موضوع منابع اجرای کاداستر توجه نمی‌کنند
تویسرکانی یکی از مشکلات موجود در زمینه اجرای طرح کاداستر را عدم توجه دولت و مجلس به بحث منابع اجرای کاداستر دانست و خاطرنشان کرد: در قانون جامع کاداستر به‌منظور اینکه تحمیل هزینه بر دولت صورت نگیرد، پیش‌بینی شد اجرای آن از محل درآمدهای این طرح صورت گیرد اما متاسفانه در سال 96 و در لایحه بودجه سال 97 از ناحیه دولت پیشنهاد شده که قریب به نیمی از درآمدهای کاداستر به هلال‌احمر اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه امروزه بخش زیادی از هزینه‌هایی که در زمینه رسیدگی‌های پرونده‌های قضایی در حوزه‌های حقوقی وجود دارد، ناشی از بی‌نظمی‌ها در زمینه مالکیت‌های اراضی و املاک است، عنوان کرد: اگر کاداستر اجرا شود و تعارض و تداخل در اراضی و املاک کاهش پیدا کند، موفق می‌شویم بسیاری از این هزینه‌ها را کاهش دهیم. همان‌گونه که شفاف‌سازی و توسعه مالکیت‌های ثبت‌شده در زمینه اراضی و املاک باعث شناخت دقیق‌تر توانمندی‌های اختصاصی دولت و اشخاص می‌شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه در درجه اول در اجرای طرح کاداستر اولویت و تمرکز ما بر روی مناطق مسکونی، اراضی و املاک شهرها بود، تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه عرصه شهرها پیشرفت خوبی داشتیم. از مجموع حدود 168 میلیون هکتار عرصه کشور، حدود یک میلیون و 300 هزار هکتار مربوط به عرصه شهرها است و قریب به 800 هزار هکتار به عرصه روستاها تعلق دارد.
عمده مالکیت‌ها، مربوط به مالکیت‌های دولت است که مورد تعدی قرار می‌گیرد و نزاع‌ها و دعاوی فراوانی را منجر می‌شود که از این میان حدود 140 میلیون هکتار از عرصه‌های کشور مربوط به مالکیت‌های دولت و اراضی ملی است.
وی با بیان اینکه از مجموع عرصه کشور منهای عرصه شهرها، حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار اجرای کاداستر صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در حوزه مالکیت‌های دولت که بیش از 140 میلیون هکتار است، حدود 20 میلیون هکتار تحت سیستم کاداستر قرار گرفته و اسناد مالکیت دولت در زمینه کاداستر صادر شده است. اگر مجلس و دولت همکاری کنند با اقدامات جدی و زیرساخت‌هایی که بعضی از آنها مهیا شده است، می‌توانیم ظرف پنج سالی که در قانون دایمی ذکر شده است، کاداستر را اجرایی کنیم تا این اقدام مهم ملی به نتیجه برسد.
تویسرکانی با بیان اینکه دولت در رابطه با تخصیص منابع و اعتبارات، کم‌کاری‌هایی داشته است، تصریح کرد: متاسفانه از مجموع اعتبارات و درآمدها توانسته‌ایم هزینه‌ و مبلغ اندکی را دریافت کنیم و در حوزه منابعی که مربوط به تملک دارایی و کارهای عمرانی و زیرساختی بود، به‌شدت در مضیقه هستیم. در هر مرحله‌ای که مراجعه می‌کنیم، اظهار محدودیت مالی و عدم توانایی پرداخت مالی می‌کنند. در حالی که سازمان ثبت درآمدها را کسب کرده و به خزانه واریز کرده است. توقع ما از دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور این است که این درآمدها برای اجرای کارهای زیرساختی برگشت داده شود. اگر این اقدامات صورت گیرد، در همان زمینه از نظر اقتصادی در آینده درآمدهای دولت افزایش پیدا می‌کند.

 نمایندگان به قانون دایمی کاداستر پایبند بمانند
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شایسته نبود در مورد موضوع کاداستر که ده‌ها ساعت در کمیسیون‌های تخصصی و صدها ساعت در مرکز پژوهش‌ها، صحن علنی و کمیسیون‌های تخصصی و جلسات کارشناسی در مورد ضرورت آن بحث شده و قانون دایمی کاداستر به تصویب رسیده است، بعد از یک سال از آن عدول کنند و آن قانونی که ساعت‌ها بحث شده بود و به نتیجه قطعی رسیده بود را در قانون بودجه زیر پا بگذارند.
توقع داریم مجلس به احکام قانون دایمی کاداستر برگردد و از آغاز اجرایی شدن این طرح انتظار ما این است که نمایندگان به این قانون پایبند بمانند و اجازه بدهند این قانون با تمام لوازمش که ساعت‌ها بحث کارشناسی در موردش صورت گرفته است، اجرا شود.
وی تصریح کرد: حق این است که این درآمدها صرف اجرای زیرساخت‌ها شده و خدمات مطلوب به مردم ارایه شود البته قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است و با وجود همه محدودیت‌ها،‌ کارهای زیرساختی زیادی انجام دادیم و اکنون در مرحله گذار هستیم و انتظار می‌رود که اجازه دهند در این مرحله، کار به نهایت برسد.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: امروز سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به سرعت در حال آرشیو کردن سوابق یکصد ساله خود است. ده‌ها میلیون پرونده و دفتر در حال رسیدگی است که حفاظت از اینها و حفظ سوابق مالکیت مردم نیازمند منابع و اعتبارات است. طبعا اعتبارات سازمان ثبت، اعتبار هزینه‌ای نیست بلکه اعتباراتی است که هر زمان انجام دهیم، سرمایه‌گذاری است و باعث می‌شود در جای دیگر چندین برابر آورده داشته باشد.

 

انتهای پیام

منبع:روزنامه حمایت

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیام مدیر

http://vokalayeazadandish.com/images/stories/PictureSamami/Samami49.jpg

 

وبسایت وکلای آزاد اندیش در راستای اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی و قضایی و تبادل افکار در خصوص اخبار مرتبط روز حقوقدانان و ارائه مطالب علمی و سخنرانی ها و همچنین پاسخ به مطالبات و سوالات حقوقی و انتظامی وکلا و کارآموزان و تمامی حقوقدانان و دانشجویان محترم حقوق ایجاد گردیده است. امیدوارم در راهی که آغاز نموده ام با همکاری همه همکاران با موفقیت ادامه دهم. سعی دارم علاوه بر درج دست نوشته های شخصی و ارتباط با دوستان عزیزم، با توجه به تجربه مختصری که دارم، گاها مطالب و مقالات حقوقی تحریر و پاسخگوی سوالات دوستان باشم.

دکتر عبداله سمامی

وکیل دادگستری

بازرس و عضو هیات مدیره بیست و هشتم کانون وکلای دادگستری مرکز

آمار بازدیدکنندگان

3190515
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
367
3071
7658
3161295
66420
88743
3190515

آی‌پی شما: 54.161.108.58
امروز: سه شنبه، 04 ارديبهشت 1397 - ساعت: 02:02:21

ورود به سایت

برای حمایت از ما امتیاز دهید