تهاجم نظامی آمریکا به سوریه نقض حقوق بشر است

منتشر شده در 27 فروردين 1397

 

تهاجم نظامی آمریکا به سوریه نقض حقوق بشر است

 

مسعود بوجاری در گفت و گو با خبرنگار حقوقی ایرنا

Related image

 

تهاجم نظامی آمریکا به سوریه نقض حقوق بشر است

تهران- ایرنا- حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: حمله نظامی بدون مجوز سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به خاک سوریه هم نقض حقوق بشر و هم نقض قواعد حقوق بین الملل است.

 مسعود بوجاری در گفت و گو با خبرنگار حقوقی ایرنا از منظر حقوق بین الملل به واکاوی موضوع حمله نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه پرداخت و اظهار کرد: سران این سه کشور با نداشتن پای بندی به حقوق بشر و بی احترامی به مقررات سازمان ملل متحد و در ادامه حمایت های منطقه ای و جنجال های سیاسی و تبلیغاتی، مقررات بین المللی را نقض کردند.
وی گفت: تهاجم اتفاق افتاده از سوی شورای امنیت مورد تایید واقع نشده است بنابراین نقض مقررات بین المللی و حقوق بین الملل است.
این حقوقدان گفت: مریکا و متحدانش برای رهایی از هجمه های تبلیغاتی در منطقه خاورمیانه و با نقض آشکار مقررات بین المللی و در ادامه خوی سلطه گری ناشی از روحیه استکباری دست به این اقدام زده اند. این تهاجم آنها فاقد مجوز شورای امنیت است و فقط نوعی رجزخوانی برای حفظ ادعای سردمداری جهانی به شمار می آید.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: تهاجم سه جانبه ای که در 14 آوریل 2018 حدود ساعت چهار صبح از سوی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه انجام گرفت، مقدماتی در شورای امنیت داشت و بعد از آنکه این سه کشور نتوانستند به موجب مقررات منشور سازمان ملل متحد و در راستای حفظ امنیت بین المللی به قطعنامه ای علیه سوریه دست یابند، تهاجمی را رقم زدند.
بوجاری یادآور شد: اصل ماجرای استفاده نیروهای نظامی سوریه از مواد شیمیایی گاز کلرین در جریان درگیری های نظامی با تروریست ها در غوطه شرقی شهر دوما در شرق دمشق بهانه ای بود که قبل از این تهاجم سه جانبه با ارائه گزارشهای تفصیلی در شورای امنیت به آن پرداخته شد و مورد بررسی اعضای آن شورا قرار گرفت تا جایی که دبیر کل سازمان ملل پس از این تهاجم نظامی اعلام کرد که «به استناد گزارش ها به طور مستقل نمی توانم کاربرد شیمیایی توسط سوریه در غوطه شرقی را تائید کنم» و این مطلب خود می تواند اعتراض به تهاجم انجام شده تلقی شود.
وی ادامه داد: پس از طرح غیرمستند، غیرمستدل و ثابت نشده ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در جریان درگیری های نظامی در حومه دمشق، شورای امنیت نشست برگزار کرد و قرار شد تا بازرسان سازمان منع سلاح های شیمیایی سازمان ملل متحد از منطقه بازدید کنند اما پیش از اینکه بازرسان تیم های حقیقت یاب به منطقه برسند و در حالی که در بیروت حضور داشتند، حمله موشکی انجام شد.
این حقوقدان با بیان اینکه این تهاجم از جنبه های مختلف حقوقی و نظامی قابلیت نقد و بررسی دارد، افزود: اقدام نظامی انجام شده، خارج از چارچوب مقررات منشور و فاقد تصمیمات شورای امنیت است و عملا تصمیم سه جانبه ای است که از سوی این سه کشور انجام شده است.
وی گفت: در واقع مصوبه یا قطعنامه ای را به شرح ماده 39 منشور سازمان ملل متحد در راستای حفظ امنیت بشری و مقابله با تهدید یا نقض صلح از سوی شورای امنیت در اختیار ندارد که آن شورا برای حفظ امنیت بین المللی به موجب مواد 41 و 42 پس از احراز نقض صلح و تهدید قطعنامه ای را صادر کرده باشد.
بوجاری گفت: از بعد قواعد و مقررات داخلی کشورهایی که این عملیات نظامی بدون مجوز را انجام داده اند هم موضوع قابل بررسی است؛ سران این کشورها طبق مقررات داخلی خویش اختیار به اتخاذ تصمیم برای انجام حمله نظامی به کشور دیگری را ندارند و طبق قانون اساسی آمریکا و انگلیس، این نوع اقدامات به مصوبه کنگره و مجلس نیاز دارد و از روز گذشته پس از انجام آن حمله نظامی، واکنش های نمایندگان آمریکا در کنگره و نمایندگان مجلس عوام در انگلیس را در پی داشته است که باید سردمداران این حمله نسبت به مقامات داخلی خود هم پاسخگو باشند.

* تهاجم نظامی با حفظ صلح و امنیت بین المللی در تناقض است
وی گفت: بر اساس اخبار منتشر شده، از مجموع 110 موشک بالستیک و کروز پرتاب شده از ناو هواپیمابر آمریکا در دریای مدیترانه و جنگنده های انگلیس و فرانسه که تعداد 71 از آن موشک ها قبل از اصابت توسط پدافند هوایی منهدم شده است، اگر با عقل سلیم و منطق قرار دادن محاسبات صحیح نظامی به آن نگریسته شود، ملاحظه می شود که اصل این تهاجم نظامی با اقدام لازم و متناسب برای حفظ صلح و امنیت بین المللی در تناقض است.
این حقوقدان افزود: صرف نظر از ادعای ثابت نشده استفاده سوریه از سلاح شیمیایی که نمی تواند دلیلی برای تهاجم نظامی باشد. در واقع راه مقابله صحیح در برابر این ادعای اثبات نشده از سوی این سه کشور و حامیان آنها انجام حمله موشکی است و این درحالی است که لازمه مقابله با خطر استفاده از مواد شیمیایی پس از شناسایی در وهله اول جلوگیری از نشر و تکثیر و سپس پلمب کردن انبارها و محل نگهداری آن مواد است.

*نقض غرض غربی ها
بوجاری اضافه کرد: در واقع با موشک باران محل تولید یا نگهداری مواد شیمیایی، آن مواد در سطح منطقه نشت و پخش می شود که مخاطرات بسیاری را برای سلامت و بهداشت زندگی افراد حاضر در منطقه و آثار تخریبی زیست محیطی به دنبال دارد بنابراین تهاجم نظامی بدون محاسبه حقوقی و نظامی آنان نقض مقررات بین المللی است.
بوجاری اظهار کرد: این اقدام انجام شده به سبب نقض مقررات بین المللی برای سران کشورهای مهاجم مسئولیت داخلی و بین المللی ایجاد می کند و باید توجه داشت که از آثار مهم حمله موشکی این است که به نتیجه رسیدن هرگونه نشست های مسالمت آمیز و مذکرات صلح جویانه بین المللی بعدی در مورد سوریه را با دشواری مواجه کرده است .
به گزارش ایرنا، آمریکا، انگلیس و فرانسه در روزهای گذشته مدعی استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شدند و به همین بهانه، سحرگاه شنبه 25 فروردین به مناطقی از دمشق و حمص حمله موشکی کردند.

اجتمام*3229*3063
انتهای پیام /*

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

پیام مدیر

http://vokalayeazadandish.com/images/stories/PictureSamami/Samami49.jpg

 

وبسایت وکلای آزاد اندیش در راستای اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی و قضایی و تبادل افکار در خصوص اخبار مرتبط روز حقوقدانان و ارائه مطالب علمی و سخنرانی ها و همچنین پاسخ به مطالبات و سوالات حقوقی و انتظامی وکلا و کارآموزان و تمامی حقوقدانان و دانشجویان محترم حقوق ایجاد گردیده است. امیدوارم در راهی که آغاز نموده ام با همکاری همه همکاران با موفقیت ادامه دهم. سعی دارم علاوه بر درج دست نوشته های شخصی و ارتباط با دوستان عزیزم، با توجه به تجربه مختصری که دارم، گاها مطالب و مقالات حقوقی تحریر و پاسخگوی سوالات دوستان باشم.

دکتر عبداله سمامی

وکیل دادگستری

بازرس و عضو هیات مدیره بیست و هشتم کانون وکلای دادگستری مرکز

آمار بازدیدکنندگان

3190537
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
389
3071
7680
3161295
66442
88743
3190537

آی‌پی شما: 54.161.108.58
امروز: سه شنبه، 04 ارديبهشت 1397 - ساعت: 02:02:04

ورود به سایت

برای حمایت از ما امتیاز دهید